ZEYTİNYAĞI TÜRLERİ  


  

 Natürel sızma zeytinyağı; serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramında 0,8 gramdan fazla olmayan  çiğ tüketime uygun tadı hafif acımsı en doğal yağlardır. Natürel birinci zeytinyağı; virgin olarak adlandırılan bu yağlar serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan fazla olmayan hem fiyat hem nitelik açısından pişirmeye uygun yağlardır. Natürel ikinci zeytinyağı; serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden 100 gramda 2,0 ile 3,3, arasında olan bu yağlar kızartmalar için uygundur.


 Rafine zeytinyağı: Yüksek asitli tüketime uygun olmayan bu yağlar trigliserit yapısına zarar vermeyecek yöntemlerle rafine edilen yağlardır.  Rafinasyon sırasında yağı yüksek ısıda bozan maddelerden arındırılır. Bu nedenle  kızartmalarda kullanım için en ideal yağlardır. Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,3 gramdan fazla olmayan yağlardır.


 Riviera zeytinyağı: Rafine zeytinyağı ile doğrudan tüketime uygun natürel zeytinyağların karışımından oluşan ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 1,0 gramdan fazla olmayan yağlardır. Doğrudan soğuk olarak kullanılabileceği gibi, sıcak yemeklerde ve kızartmalarda da kullanıma uygundur.


 Çeşnili zeytinyağı: Zeytinyağlarına değişik baharat, bitki, meyve ve sebzelerin ilave edilmesi ile elde edilen ve diğer özellikleri açısından 7 Ağustos 27665 tebliğ kapsamındaki kendi  ürün özelliklerini gösteren yağlardır.


  


Kaynakça:                                                                

7 Ağustos 27665 Sayılı Resmi Gazete

www.ilhansari.com