ZEYTİNYAĞININ SAKLAMA KOŞULLARI


Zeytinyağının kalitesinde üretimi kadar saklama koşulları da büyük önem taşımaktadır.

HAVA: Zeytinyağı hava ile temas ettiğinde oksitlenme başlar. Tadında, kokusunda ve aromasında olumsuz yönde farklılıklar meydana gelir. Zeytinyağının hava ile temasını önlemek için şişe kapaklarının hava geçirgenliğinin olmaması ve mümkün olduğunca şişenin ağzına kadar yağ ile  dolu olması gerekmektedir.

ZAMAN: Raf ömrünün 24 ay olarak belirlenmesine karşın  daha fazla bekleyen zeytinyağların yapısında  bir bozulma meydana gelmez.  Alışveriş yaparken  üretim tarihlerini kontrol etmeniz ve en yakın tarihli yağları tercih etmeniz tavsiye edilir.

IŞIK: Zeytinyağının mümkün olduğunca ışığı geçirmeyen koyu renkli camlarda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Direkt olarak güneş ışığına direkt olarak maruz kalan zeytinyağının tadında  acılaşma meydana gelir. Buna    market alışverişlerinde dikkat edilmelidir.

 SICAKLIK: Zeytinyağının en ideal saklama sıcaklığı 18°C ‘dir. Evlerde özellikle serin ve ışık görmeyen dolaplarda muhafaza edilmesi gerekir. Özellikle yaz aylarında saklama sıcaklığın oda sıcaklığından fazlası olmamalı ve buzdolabında saklanmamalıdır.


  

Kaynakça:www.gemlikzeytini.gen.tr