EKOLOJİK YAŞAM 
Ekolojik Yaşam Nedir?

Bilim insanları dünyanın küresel iklim değişimi yüzünden yakın gelecekte çevre felaketleriyle karşı karşıya kalınacağını öngörmektedir. Çölleşme, kuraklık, seller veya kasırgalar her geçen gün artarak gezegen üzerindeki yaşamı tehdit etmektedir. Bu duruma müdahale edilmezse yakın gelecekte doğal kaynakların bozulması ve kıtlık gibi sorunların başgöstermesi bekleniyor. Tüketim odaklı sistem ise çözüm  üretmek yerine  mevcut durumu hızlandırıyor.


Ekolojik yaşam basitçe doğaya saygı duyduğumuz, doğal yaşamı bozmadığımız ve çevremizi kirletmediğimiz bir yaşam biçimi  olarak özetlenebilir. Doğadaki tüm canlılara saygı duyarak, onları değiştirmeden eko sistemin bir parçası olarak yaşamaktır. Ekolojik denge doğadaki tüm canlıların kendi aralarında ve fiziksel çevreleriyle ilişkilerinin sağlıklı gelişmesine imkân tanınmasıdır. Aslında bu durum daha ciddi bütünsel bir felsefeyi içinde barındırır. Nasıl beslendiğiniz, nasıl giyindiğiniz, nasıl evlerde oturduğunuz, tüketim alışkanlıklarınız gibi parametreler ekolojik yaşamı belirliyor.

 

Ekolojik Üretim Nedir?


Ekolojik üretim, ekolojik tarım veya daha bilinen ifadesiyle organik tarım ekolojik yaşam için ilk kural kabul edilebilir. Yetiştirilirken ve işlenirken yapay gübrelerin, genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO), yabani ot, mantar ve böcek öldürücü ilaçların kullanılmadığı ürünler organik kabul edilir. Organik ürünlerde büyütme düzenleyicileri, hormonlar, antibiyotikler, koruyucular, renklendiriciler, katkı maddeleri ve kimyasal ambalaj malzemeleri de kullanılmaz. Ürünlerin mutfağımıza gelene kadarki tüm aşamalarını Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kontrol ve sertifikasyon kuruluşları denetler. 

 

Ekolojik Üretimde Kriterler Nelerdir?


Organik tarım ürünleri, en az üç yıl zirai ilaç ve kimyasal kullanılmayan tarlalarda yetiştirilir. Gerekli toprak analizlerinden sonra üretime geçilir. Arazinin otoyola uzaklığına, sanayi atıklarının sulama suyuna karışma durumuna, yan arazilerde ilaçlı üretim yapılıp yapılmadığına bakılır. Çiftçiler, üretim sırasında da, tarlasında zirai ilaç, kimyevi gübre, hormon veya antibiyotik kullanamaz. Ürünü işlerken veya paketlerken de koruyucu, parlatıcı ve renklendirici katkı maddeleri içermez.

 

Ekolojik Beslenmenin Avantajları Neler?

 

Ekolojik beslenmenin en önemli avantajı, gıdaların kimyasal ilaçlardan arındırılmış olmasıdır. Kitlesel tarım uygulamalarında yaklaşık 40 çeşit kimyasal ilaç kullanılmaktadır. Bu kimyasallar zehirlenmeye hatta ölümlere yol açmaktadır. Soframızda risk istemiyorsak organiği seçmeliyiz. Ayrıca ürünlerin çevre dostu olması da sadece kendini değil gelecek nesilleri düşünene bilinçli tüketicileri organiğe yöneltir.Örneğin organik tarımda üretici, tek tip kültür tarımı yerine, her yıl başka üretim yapar. Böylece toprağın besin değeri de artar.


 Özellikle dünyanın ekolojik dengesi bozulduktan sonra, yiyeceklerin besin değerleri de değişmiş bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında ekolojik gıdalar, doğal besin değerini içerdiği için daha besleyicidir. Bu gıdalarla, vücuda hormon ve kimyasal maddeler girmez. Ekolojik gıdalar, daha yüksek oranda vitamin ve antioksidan içerir. Örneğin organik yumurtada, damarlara kolesterolün yapışmasını önleyen ve karaciğeri destekleyen lesitin maddesi, diğerlerine göre beş kat daha yüksektir. Bu yüzden, özellikle hamilelerin, bebeklerin ve çocukların organik ürünler tüketmesi tavsiye edilir. Organik sütte de durum benzerdir. Araştırmalar, organik sütlerin diğerlerine göre, ortalama yüzde 50 daha fazla E vitamini ve yüzde 75 daha fazla beta karoten içerdiğini, antioksidanlar bakımından diğer sütlerden daha zengin olduğunu göstermektedir.

 

Ekolojik Kent Nedir?


Ekolojik yaşamda yiyip içtikleriniz kadar nerede yaşadığınız da önemlidir. Örneğin kentte bisiklet/yaya/toplu taşımacılık planlamalarının yapılmış olması gerekir. Ekolojik kentler yaratmak için iklime ve coğrafyaya uygun ağaçlandırmaya önem verilmelidir. Ekolojik kentlerde ekolojik park ve semt bahçeleri planlanmıştır. Tüketim alışkanlıkları konusunda doğayla uyumlu alışveriş mümkündür. Bu yüzden her türlü ikinci el pazarı mevcuttur. Yeniden dönüşüm projeleri geliştirilmiştir; kağıt, cam, metal, plastik maddelerin organik çöplerden ayrışması ve yeniden kazanımı sağlanmıştır. 

 

Ekolojik Yaşam İçin Bireysel Olarak Neler Yapılabilir?


Ekolojik kentler ve ekolojik mimari günümüz dünyasında henüz birer ütopyaymış gibi görünse de bireysel alışkanlıklarımızı değiştirerek ekolojik yaşama bir adım daha yaklaşabiliriz. Örneğin ulaşımda mümkün olduğunca toplu taşımayı tercih etmek, yürümek veya bisiklete binmek, tatil planlarında beş yıldızlı oteller yerine doğayla iç içe olabileceğiniz ekolojik köylere yönelmek bile ekolojik bir hayata başlangıç olabilir. Evinizde çöpleri ayırmak, plastik maddelerden uzak durmak, geri dönüşüm uygulamak, poşet yerine file veya bez torbalar kullanmak da hayatınızı dönüştürmek için iyi bir alternatiftir. Yine ekolojik yaşam için kimyasal maddelerden elde edilmiş bulaşık, çamaşır ve ev temizliğinde çamaşır suyu, deterjan veya yumuşatıcı gibi temizleyiciler yerine bitki ve bitki özlerinden elde edilmiş temizleyiciler kullanabiliriz. Kişisel ürünlerde deodorant, parfüm ve paraben içeren kozmetikler yerine doğa dostu ürünleri tercih edebilirsiniz. Evlerinizde küçük saksılarda nane, maydanoz, yeşil soğan gibi bitkileri üretme deneyimleri de ekolojik yaşam çabanızı mutfağınızda lezzet olarak katabiliriz.

 

https://www.makaleler.com/ekolojik-yasam-nedir